Szybkość wypłaty pożyczki – od czego zależy?
Firmy pozabankowe chwalą się tym, że u nich gotówkę można zdobyć szybciej niż w jakimkolwiek innym banku. Slogany reklamowe mówią, że może to być nawet 15 minut! Czy jednak kwadrans na rozpatrzenie wniosku i przelanie pieniędzy na konto rzeczywiście wystarczy? Przeanalizujmy czynniki wpływające na szybkość wypłaty pożyczki.
Na samym początku musimy jednak doprecyzować kilka kwestii. Choć reklamy firm pożyczkowych bardzo często mówią, że wystarczy im nawet kilkanaście minut na wykonanie przelewu, to w rzeczywistości, wspomniane w reklamie minuty to minimalny czas oczekiwania na przelew, który w przypadku dużej ilość chętnych na pożyczkę, siłą rzeczy, musi ulec wydłużeniu.
Reklamowych 15 minut zwykle nie liczy się od momentu złożenia wniosku, ale od jego rozpatrzenia. A to oznacza, że wypłata pożyczki na nasze konto może nastąpić nawet kolejnego dnia roboczego! Większość klientów z zegarkiem w ręku odlicza jednak kwadrans już od momentu wysłania wniosku do pożyczkodawcy, co niestety nie ma żadnego uzasadnienia.
Wnioskując o pożyczkę musimy wziąć pod uwagę różne elementy, które wpływają na szybkość wypłaty pożyczonych przez nas środków. Oto one:
1. Dzień wnioskowania o pożyczkę
Jeśli wnioskujemy o pożyczkę w weekendy lub inne dni ustawowo wolne od pracy, pożyczkodawcy zwykle rozpatrzą nasz wniosek dopiero w kolejnym dniu roboczym. Oznacza to, że ewentualna wypłata pożyczki również nastąpi dopiero dzień po złożeniu wniosku. Wśród pożyczkodawców działających online znajdą się jednak takie firmy, które pracują także w soboty i niedziele. Godziny ich urzędowania różnią się jednak o tych obowiązujących w tygodniu. Dlatego składając wniosek o pożyczkę w weekendy, nie róbmy tego “na pięć minut” przed końcem pracy firmy pożyczkowej, ale dajmy jej także czas na rozpatrzenie wniosku i przelanie gotówki na nasze konto.
2. Bank, w którym mamy konto
Nawet jeśli złożymy wniosek o pożyczkę w dni wolne od pracy, a firma zdąży go rozpatrzyć i wysłać do nas przelew, nie zawsze pieniądze otrzymamy jeszcze tego samego dnia. Wszystko zależy od tego czy mamy konto w tym samym banku co pożyczkodawca i czy ten bank realizuje transakcje w weekendy. Jeśli nie, na gotówkę trzeba będzie poczekać do pierwszego dnia roboczego.
3. Nasza zdolność kredytowa
Praktycznie każdy klient składający wniosek o pożyczkę pozabankową jest prześwietlany przez pożyczkodawcę. Firma zazwyczaj sprawdza klienta w bazach dłużników i analizuje jego zdolność finansową. Czasami ma wątpliwości i prosi nas o dodatkowe dokumenty, np. zaświadczenia od pracodawcy. Takie formalności wydłużają zarówno wydanie decyzji, jak i ewentualną wypłatę pożyczki. Zatem im lepszą zdolność kredytową będziemy posiadać, tym szybciej możemy spodziewać się wypłaty potrzebnych środków.
4. Kwota, którą chcemy pożyczyć
Szybkość analizy wniosku pożyczkowego zależy także od kwoty, którą chcemy pożyczyć. Przy pożyczkach rzędu 100 - 300 zł raczej możemy spodziewać się natychmiastowej decyzji pożyczkodawcy. Jeśli jednak wnioskujemy o pożyczkę w kwocie kilku tysięcy złotych, analiza naszej zdolności finansowej może potrwać trochę dłużej. Firma musi bowiem sprawdzić, czy takie zobowiązanie nie obciąży zbytnio naszego domowego budżetu. Z uwagi na to, rozważenie takiego wniosku o pożyczkę znacznie wydłuży całkowity czas oczekiwania na przelew pożyczki.
Oceniając pożyczkodawcę pod kątem szybkości udzielania pożyczki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przedstawione powyżej okoliczności. Eksperci naszego serwisu również analizują szybkość udzielania pożyczek w danej firmie. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pod tym kątem wypada wybrany przez ciebie pożyczkodawca, przejdź do naszego działu “Opinie”.